Koronawirus powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową między innymi w trakcie kichania, kaszlu i mówienia. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu.

Jak zapobiegać zakażeniu?

1. Często myj ręce!
Myj często i dokładnie ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów lub żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Instrukcja mycia rąk znajduje się na końcu dokumentu.

2. Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania!
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Wyrzuć brudną chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

3. Zachowaj bezpieczną odległość!
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą, kichają lub mają gorączkę. Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust!
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

5. Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni powróciłeś z kraju, w którym szerzy się koronawirus oraz jesteś chory: masz gorączkę, kaszel, trudności z oddychaniem, bądź też miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem – NIE PRZYCHODŹ do szkoły.

Bezzwłocznie powiadom telefonicznie Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, gdzie uzyskasz informacje dotyczące dalszych kroków lub zgłoś się bezpośrednio do najbliższego oddziału zakaźnego albo obserwacyjno- zakaźnego. Zaleca się przy tym unikać środków komunikacji publicznej i osłaniać usta i nos maseczką ochronną.

Telefony kontaktowe znajdują się na końcu dokumentu.

6. Jeżeli powróciłeś z kraju, w którym szerzy się koronawirus ale nie zauważyłeś u siebie ww. objawów choroby, to przez kolejne 14 dni pozostań w domu, codziennie kontroluj stan zdrowia. Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji objawy nie wystąpią, możesz zakończyć kontrolę i wrócić do szkoły. Jeśli natomiast w ciągu tych 14 dni zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy (gorączka, duszności, problemy z oddychaniem, bóle mięśni) niezwłocznie zgłoś ten fakt w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, lub zgłoś się do szpitala na oddział zakaźny albo obserwacyjno-zakaźny.

7. Jeśli nie podróżowałeś do miejsc określanych jako ogniska zachorowań na koronawirusa oraz nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną, a wystąpiły u Ciebie objawy choroby ze strony układu oddechowego nie wpadaj w panikę.  Pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia. Skontaktuj się telefonicznie z lekarzem rodzinnym w celu zasięgnięcia porady.

8. Chroń siebie i innych przed zachorowaniem!
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu. Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości).

9. Unikaj spożywania surowych lub niedogotowanych produktów pochodzenia zwierzęcego!

10. Dbaj o odporność, wysypiaj się, dbaj o kondycję fizyczną i racjonalne odżywianie!

Dodatkowe informacje

1. Szczegółowe informacje dotyczące koronawirusa znajdują się na stronie: https://gis.gov.pl/koronawirus

2. Telefony kontaktowe:

  • Infolinia Ministerstwa Zdrowia tel. 800 190 590
  • Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tarnowie tel. 14 621 70 97, nr alarmowy 602 430 042 lub 666 035 666
  • Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej 14 642 28 31 (dorośli), 14 631 03 92 (dzieci)

3. Instrukcja mycia rąk:

Udostępnij w mediach społecznościowych: