W tym roku z okazji 10-lecia Explory w ramach Gdynia Explory Week, Festiwale Explory odbędą się także w 10 zaprzyjaźnionych szkołach w Polsce! Młodzież szkolna z 10 miast z całej Polski będzie mogła wziąć udział w warsztatach i wykładach znanych popularyzatorów nauki. Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Tarnowie znalazł się w tej wyróżnionej dziesiątce.

W tym dniu odbędzie się również spotkanie z Panem Jerzym Gręboszem, autorem książek o języku C++.

Dr hab. Jerzy Grębosz – fizyk, popularyzator, podróżnik-antropolog. Pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej imienia Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk (IFJ PAN). Popularyzator nauki – wszechświat wyjaśnia w sposób kreatywny i niekonwencjonalny, między innymi poprzez widowiska artystyczne, animacje komputerowe, czy też autorskie spektakle i filmy popularnonaukowe (nagradzane na przeglądach i festiwalach filmów naukowych i edukacyjnych, wykorzystywane do nauki w szkołach). Autor publikacji z zakresu fizyki jądrowej i języka C++. Jego książki – „Symfonia C++ Standard” oraz „Pasja C++” – są podręcznikami na wielu polskich uniwersytetach. Z zamiłowania podróżnik – antropolog. W swoich podróżach na wyspy Oceanii poznaje pierwotne plemiona i ich kulturę.

Zajęcia zaplanowane dla naszych uczniów w czwartek 21.10.2021 r.:

1. godzina 9:00 – 10:00 pokaz: „Chaos, algorytm a zagadka życia.”

Prowadzący: Jerzy Grębosz

2. godzina 11-12 wykład: „Wielkie żarcie”

Wokół nas trwa nieustanna „uczta” – wieczne pożeranie. Pożerana jest stal, tworzywa – to wszechobecna korozja zabiera nam nasze produkty, przemienia je w rdzę, powoduje rozpad i degradację. O korozji, nie tylko elektrochemicznej, o sposobach jej zatrzymania lub unikania. Czy można zatrzymać starzenie, ograniczyć niszczenie i pożeranie?

Prowadzący: Adam Zahler

3a. godzina 12:20-13:55 warsztat: „Kule i sześciany”

Czy obierając ziemniaki lub jabłka można poznać zależności miedzy powierzchnią a objętością brył? Czy potrafimy praktycznie wyznaczać gęstość materiałów i obliczać ich powierzchnię, zwłaszcza tych o nieregularnych kształtach? Co do zajęć z geometrii i nauki o środowisku mogą wnieść warzywno-owocowe obierki? Spróbujemy sprawdzić, jakie znaczenie praktyczne w technice i technologii ma wielkość i kształt materiałów, poznamy uwarunkowania „rozwijania powierzchni”.

Prowadzący: Adam Zahler

3b. godzina 12:20-13:55 warsztat:

„Zmysły zwierząt i ich zastosowanie w technologii”

Świat dzisiejszej technologii opiera się nie tylko na przedmiotach ścisłych, ale także na naukach przyrodniczych, które nierzadko dostarczają odkrywcom wielkich inspiracji! Wiele pomysłów opartych jest o świat zwierząt w tym także o ich niezwykłe zmysły. Na naszych zajęciach przedstawimy działanie tych fascynujących mechanizmów i pokażemy próby naśladownictwa natury w technice.

Prowadzący: Karolina Gocyk (laureatka konkursu Explory), Zbigniew Skok

Udostępnij w mediach społecznościowych: