Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata i dotarł do ponad 150 krajów. Jest to największa światowa akcja na rzecz bezpieczeństwa użytkowników Internetu oraz promocji pozytywnego wykorzystywania sieci.

Organizatorem DBI w Polsce, od 2005 roku, jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange a partnerami firmy Facebook Polska, Google Polska, Samsung i Librus.

W tym roku, Dzień Bezpiecznego Internetu, pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy Razem!” przypada na wtorek, 9 lutego, ale obchody będą trwały przez cały luty i marzec.

DBI ma na celu, przede wszystkim, inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. 

Co roku, w Dzień Bezpiecznego Internetu, organizowana jest konferencja adresowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych oraz praktyków pracujących z dziećmi. W  tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, konferencja odbędzie się on-line. Pełny program i transmisja (dostępna bez logowania) do obejrzenia na stronie: https://www.dbi.pl/. Ponadto, podczas obchodów DBI organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną w kraju szczególnie zalecane jest wykorzystanie potencjału nauki zdalnej. W tym roku, po raz pierwszy, w ramach DBI eksperci z Polskiego Centrum Safer Internet i organizacji partnerskich przygotowali serię bezpłatnych webinarów, które będą odbywać się dwa razy w tygodniu (we wtorki i czwartki) przez cały luty i marzec. Ich celem jest prezentacja konkretnych narzędzi i tematów, które mogą być wykorzystane do edukacji o bezpieczeństwie w sieci.

Zagrożenia w Internecie to przede wszystkim: cyberprzemoc, uzależnienie, niebezpieczne treści, łamanie prawa, kradzież danych osobowych, włamania komputerowe, zagrożenia techniczne i wyłudzanie poufnych informacji. Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach największym zagrożeniem dla młodych ludzi jest cyberprzemoc. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu Internetu lub telefonu komórkowego. W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie pozostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem. Jednak pozostawia głębokie rany w psychice osób prześladowanych i poniżanych. Ośmieszanie, obrażanie, poniżanie, nękanie kogoś za pomocą Internetu lub telefonu komórkowego; podszywanie się pod kogoś na portalach społecznościowych, blogach; włamywanie się na czyjeś konto i działanie na niekorzyść pokrzywdzonego; publikowanie, udostępnianie filmów i zdjęć, które kogoś ośmieszają; tworzenie stron internetowych oraz grup obrażających kogoś; pisanie obraźliwych komentarzy na portalach społecznościowych, forach to właśnie cyberprzemoc. W momencie, gdy doświadczasz cyberprzemocy, powiedz o tym zaufanej osobie, zachowaj wszystkie dowody, nie reaguj na zaczepki, skontaktuj się z pedagogiem/psychologiem szkolnym, wychowawcą lub zaufanym nauczycielem. Możesz także szukać pomocy w instytucjach zajmujących się tymi sprawami, np. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (telefon zaufania dla dzieci i młodzieży).  Jeżeli jesteś świadkiem cyberprzemocy, reaguj, nie bądź obojętny!!!

A. G.

Udostępnij w mediach społecznościowych: