Nasza szkoła przystąpiła do akcji Fundacji DKMS, propagującej rejestrację potencjalnych Dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych. Zdajemy sobie sprawę, że w skali naszego kraju jest wiele tysięcy osób zmagających się z chorobami, dla których jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku kostnego. Jedną z takich osób jest młody tarnowianin Szymon, dla którego dnia 31 maja, w Auli Centrum Kształcenia Zawodowego w Tarnowie, w godzinach 9:00 – 14:00 zaplanowano rejestrację potencjalnych dawców szpiku.
Pragniemy zachęcić wszystkie zdrowe osoby w wieku 18 – 55 lat, a przede wszystkim naszych pełnoletnich uczniów, rodziców i pracowników szkoły, aby zapoznali się z ideą akcji i zarejestrowali się w Bazie Pobierania Komórek Macierzystych.
Procedura rejestracji jest kilkuetapowa. Etap pierwszy, to kilkuminutowe wypełnienie kwestionariusza i pobranie wymazu z błony śluzowej policzka, który zostanie przebadany pod względem antygenów zgodności tkankowej HLA. Następnie oczekujemy na wynik i naszego „genetycznego bliźniaka”, który potrzebuje naszej pomocy. Jeśli okaże się, że możemy komuś pomóc, skontaktuje się z nami koordynator Fundacji DKMS i rozpoczyna się proces organizacji pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych. W 85% przypadków komórki te pobierane są z krwi obwodowej. W 15% przypadków z talerza kości biodrowej. Oddanie szpiku dla zdrowego dawcy nie wiąże się praktycznie z żadnym bólem, ani poważnym ryzykiem. Pobrane komórki dawcy są przeszczepiane pacjentowi, a sam proces przypomina podanie kroplówki.
Czasem potrzeba niewiele, aby komuś podarować życie i dać szansę na wygranie walki z chorobą. Niestety bywa też tak, że nasza świadomość budzi się dopiero wtedy, gdy poważna choroba dotknie kogoś z naszego najbliższego otoczenia, rodziny lub znajomych. Nikt z nas nie wie, kiedy sam będzie potrzebował pomocy. Dlatego wszystkie osoby dobrej woli, zapraszamy na organizowaną przez nas akcję „Pomoc dla Szymona” i prosimy o jeden mały, szlachetny gest, wykonanie wymazu, który mamy nadzieję pozwoli ocalić ludzkie życie.
Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!