Mateusz Stec, uczeń klasy 4 technikum mechatronicznego, zajął 4 miejsce, otrzymał tytuł: „Młody Naukowiec” oraz wyróżnienie w Regionalnym Festiwalu E(x)plory, który odbył się 24 stycznia 2013 r. w Centrum Przedsiębiorczości Smolna w Warszawie. Do konkursu zgłoszono ponad 100 ciekawych projektów, spośród których jury wybrało 82 najlepsze. Ich autorzy mieli okazje zaprezentować swoje pomysły w Finale Regionalnego Festiwalu E(x)plory w Warszawie. Ostatecznie wybrano 11 prac, które wezmą udział w trzydniowym Ogólnopolskim Finale Festiwalu E(x)plory w Centrum Nauki Eksperyment w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni, w dniach od 4 do 6 kwietnia 2013 r. Jednym z głównych punktów finałowego programu będą targi naukowo – technologiczne, na których zgromadzeni przedsiębiorcy będą mieli okazję nawiązać współpracę z młodymi naukowcami oraz zaproponować im staże.

Od maja do sierpnia 2013 r. laureaci finału wezmą udział w międzynarodowych konkursach naukowych dla młodzieży:

  • Intel ISEF w Phoenix w Arizonie – największy na świecie konkurs naukowy;
  • INESPO w Utrechcie w Holandii – międzynarodowy konkurs projektów z dziedziny ochrony środowiska i nauki;
  • Expo – Sciences International w Abu Dhabi – prestiżowy festiwal naukowy dla młodzieży, na którym prezentowane są projekty z rożnych dziedzin;
  • Hong Kong International Science Fair – największe azjatyckie uczniowskie targi naukowe.

Wśród nagrodzonych znalazła się praca Mateusza Steca pt.: Nauka i doświadczenie kluczem do stworzenia nowoczesnych maszyn sterowanych numerycznie oraz wielofunkcyjnych robotów przemysłowych, które pozwalają na zwiększenie precyzji i wydajności produkcji w przemyśle dzięki zastosowanych w nich innowacjach. Głównym założeniem tego projektu było stworzenie maszyny sterowanej numerycznie – tokarki CNC. Uczeń samodzielnie podjął próbę zbudowania jej od strony mechaniki, elektryki oraz elektroniki. Po sukcesie z tokarką, Mateusz postanowił stworzyć 6-osiowego robota przemysłowego, który miał na celu wykonywanie rzeczy niebezpiecznych i monotonicznych oraz robota piszącego. Wszystkie projekty zostały ukończone dzięki maszynom i urządzeniom, które udostępniła uczniowi firma HIRO – MET PRECYZYJNE TECHNOLOGIE z Tarnowa. Mateusz nie zamierza poprzestać na konkursie E(x)plory. Obecnie dopracowuje projekt, który weźmie udział w Olimpiadzie Innowacji Technicznych. Jak sam mówi: „dzięki mojej pracy udało się udowodnić, że w naturalnych, przeciętnych warunkach, używając sprytu i odpowiednich technologii można stworzyć precyzyjne obrabiarki oraz roboty, które znajdą swoje zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu.”

Udostępnij w mediach społecznościowych: