Poniżej przedstawiamy listę zaplanowanych wykładów dla uczniów ZSME w ramach Szkolnego Festiwalu Nauki.

Ks dr hab. Tadeusz Pabjan, prof. UPJPII – Problem ciemnej materii i ciemnej energii

Jedną z podstawowych trudności współczesnej kosmologii relatywistycznej jest tzw. problem brakującej masy, który ma związek z tym, że wszystkie znane współczesnej nauce postaci materii dają bardzo niewielki wkład (niecałe 5%) do całkowitej masy wszechświata. Poszukiwanie rozwiązania tego problemu doprowadziło fizyków do odkrycia ciemnej materii i ciemnej energii – dwóch zagadkowych substancji, które wypełniają wszechświat. Odkrycie to jest jednak tylko częściowym sukcesem, ponieważ jak dotąd nie potwierdzono istnienia cząstek tworzących ciemną materię i nie znaleziono satysfakcjonującego wyjaśnienia tego, czym w rzeczywistości jest ciemna energia. W czasie wykładu zostanie krótko omówiony sam problem brakującej masy, przedstawione zostaną argumenty przemawiające za obecnością ciemnej materii i ciemnej energii, wskazane zostaną również trudności dotyczące empirycznego badania tych dwóch składników wszechświata.

Dr hab. Krzysztof Kozak, prof. IFJ PAN – Wykład z zakresu fizyki jądrowej

Bartosz Stebnicki, Dyrektor Sektora Publicznego – Praca w Microsoft. Ważne kroki w planowaniu kariery.

Piotr Zakrzewski, Zastępca Prezesa UP RP – Idź  z taką siłą jaką masz.

Żyjemy w świecie informacji. Często jej dużo …za dużo. Telewizja, Internet, media społecznościowe generują różnego rodzaju treści, w których trudno się odnaleźć, nierzadko też kreują świat, który zwyczajnie nie istnieje. Jak pozostać w tym wszystkim sobą? Jak radzić sobie ze zjawiskiem przeładowania informacyjnego i zamiast udawać super-bohatera, „pójść z taką siłą, jaką się posiada” – na te i nie tylko na te pytania, odpowiedzi w krótkiej prezentacji.

Mateusz Wygrzywalski – Mikroelektronika – makro znaczenie.

W prezentacji zostanie przedstawiony i wytłumaczony fenomen mikroelektroniki, jej powszechności i szerokiego zastosowania. Postaram się odsłonić to co dla wielu jest niewidoczne ze względu na swoje małe rozmiary, ale także ze względu na bardzo przemyślaną konstrukcję. Zaprezentuję również najważniejsze etapy rozwoju mikroelektroniki oraz kluczowe wyzwania przed którymi stają inżynierowie specjalizujący się w tej dziedzinie. Prezentacja ma na celu pokazać znaczenie mikroelektroniki dla współczesnego rozwoju cywilizacji oraz zachęcić do zainteresowania się tą dziedziną techniki.

Przemysław Trzop, Specjalista ds. systemów sterowania i oprogramowania przemysłowego.               

Jakub Zbarachewicz – System Elektroenergetyczny Polski

Wykład ma na celu przybliżenie słuchaczom zasady działania systemu elektroenergetycznego Polski oraz jakie elementy wchodzą w skład systemu. Jak działa krajowa dyspozycja mocy, rynek mocy. Przedstawienie krajowej mocy wytwórczej oraz import mocy z krajów sąsiednich. Krótkie omówienie stabilności systemu i bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Andrzej Wojtanowski – Samochody elektryczne.

Tematem prelekcji są zagadnienia związane z historią i obecnymi problemami, które dotyczą samochodów o napędzie elektrycznym. Przedstawiono w nim także podstawowe elementy składowe samochodu elektrycznego jak również typy samochodów o napędzie elektrycznym. Wskazano na wady i zalety samochodów elektrycznych, zwracając uwagę na ekologię w ich eksploatacji.

Konrad Stelmach – Data Science

Czym zajmuje się i jest Data Science? Jakie umiejętności i wiedza są wymagane do pracy na takim stanowisku? Przykładowe metody statystyczne i zastosowania w środowisku zawodowym, jak i akademickim.

Dr inż. Krzysztof Pańcikiewicz – Zagadki inżynierii, czyli jak na sukces Elona Muska wpłynęły procesy spajania?             

Przedstawione zostaną podstawowe informacje na temat trwałego łączenia materiałów, w tym procesów spawania i zgrzewania. Poprzez analogię do życia codziennego zostanie zaprezentowana rola procesu spawania w produkcji wyrobów używanych na co dzień oraz różne zastosowania niekonwencjonalne, w tym drukowanie 3D czy zastosowanie spawania dla celów kosmicznych. Słuchacz będzie miał możliwość postawienia się na miejscu inżyniera z Tesla Fremont Factory oraz innych wytwórni i popatrzenia jego oczami na szerokie spektrum możliwości wykorzystywania tej technologii wytwarzania.

Dr inż. Rafał Dziurka – Broń biała.

Historia i nowoczesność jednego z najważniejszych elementów kultury. Możemy bez reszty uznawać wojnę za największe nieszczęście ludzkości. Możemy i powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby widmo grozy wojennej raz na zawsze usunąć, a przynajmniej ograniczyć i złagodzić. Musimy jednak zgodzić się, że rola wojen w dotychczasowych dziejach ludów, narodów, całej ludzkości jest ogromna, choć najczęściej złowroga. Proporcjonalnie do tej roli kształtuje się znaczenie broni, która jest narzędziem wojny, przedmiotem skonstruowanym i wykonanym dla posłużenia się nim w walce, dla rażenia przeciwników, lub ochrony własnego życia i zdrowia. Ponieważ życie i zdrowie własne, a także jego bliskich, jest dla człowiek wartością szczególnie cenną, więc też i wymagania stawiane broni kształtowały się od zarania dziejów szczególnie wysoko. Niczego nie żałowano, aby zapewnić jej pożądaną jakość. Przy jej sporządzaniu używano najlepszych aktualnie surowców, stosowano najdoskonalsze, szczytowe osiągnięcia techniki. Na jej zdobieniu nie szczędzono ani cennych materiałów, ani talentu wybitnych artystów, tworzących przy tej okazji prawdziwe dzieła sztuki. Andrzej Nadolski: Polska Broń – broń biała. Wydawnictwo Ossolińskich 1974. W ramach wykładu zostanie omówiony rozwój miecza w odniesieniu do technik i materiałów wykorzystywanych do jego produkcji.

Dr hab. inż. Monika Pernach, prof. AGH – Dlaczego studia w Krakowie?

Oferta Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH. Czy warto studiować w Krakowie? Sprawy socjalne: stypendia, zapomogi, akademiki w AGH. Warunki i kalendarz rekrutacji. Czy WIMiIP to dobry wybór? Studia zagranicą i podwójne dyplomy. Nie samą nauką żyje student: koła naukowe i organizacje studenckie, sport, hobby, rozwój osobisty, kompetencje miękkie. Czym wyróżnia się absolwent na rynku pracy po skończeniu studiów na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH, czyli WIMiIP i co dalej.

Dr Kinga Zawadzka – Ściągi (nie tak bardzo odległej) przyszłości

Klasa, lekcja … wiadomo… coś tam, coś tam i zgryzione ołówki i zgryzione plastikowe długopisy. Wzrok w sufit i pusta głowa. Jeszcze kamera i SI brakuje, żeby sprawdziła, czy na pewno siedzę w ławce i w zeszyt się patrzę. I oczywiście czy jestem zadowolony z tego co teraz robię. Podobno w niektórych rejonach świata, już takie systemy testują. Skąd oni to wzięli? A może jakoś da się to obrócić na własną korzyść? Byli dawno, dawno temu tacy, którzy gryźli i ołówki i plastikowe długopisy z nudów… A może inaczej było? W każdym razie dostali Nobla, a bardziej konkretnie za to, że połączyli właściwości ołówków i plastiku. Wykryli, że plastik potrafi przewodzić prąd, podobnie jak grafit. Dzisiaj wykorzystujemy to odkrycie jako nowoczesne technologie w smartfonach i telewizorach, np. OLED, AMOLED. Kreatywny wykład, po którym można mieć własne wizje wykorzystania giętkich, przezroczystych i cienkich niczym kartka wyświetlaczy

Dr inż. Agnieszka Lisowska – Lis – Ogniwa paliwowe

Krótki przegląd typów ogniw paliwowych oraz ich zastosowania. Pokaz ogniw typu PEM zasilanych sprężonym wodorem.

Dr Adam Czyżewski – Polscy naukowcy

Wszyscy znamy Marię Skłodowską Curie, Mikołaja Kopernika czy Ignacego Łukasiewicza – wielkich polskich naukowców, badaczy i odkrywców. Ale lista Polaków, których wynalazki zrewolucjonizowały globalny rynek jest zdecydowanie dłuższa. Na wykładzie przedstawione zostaną sylwetki tych osób, ich odkrycia oraz wpływ na światowy rozwój wielu branż i gałęzi gospodarki.

Marcin Lewandowski – Komunikacja i krytyczne myślenie.

Dlaczego dziś mówi się, że informacja staje się bronią? Czy to prawda? Jeśli tak, to jak się bronić przed ewentualnymi atakami? Tego dotyczył będzie wykład, który będzie zaproszeniem do refleksji nad odpowiedzialnością za wypowiadane słowa i słuchaniem drugiego człowieka.

Andrzej Jankowski – AI

Specjalista Wsparcia Technicznego Rezonansu Magnetycznego w Europie Centralnej i Wschodniej Technika w diagnostyce obrazowej.                              

Udostępnij w mediach społecznościowych: