15.12.2022 r. w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych odbędzie się szkolny etap Konkursu Naukowego E(x)plory. Nasi uczniowie przygotowali 11 projektów naukowych. Oto one:
1. Soft gripper – zdalnie sterowany chwytak delikatnych obiektów
Autorzy: Bartosz Brach 2IA, Seweryn Kozik 3IC, Aleksandra Cybułka 4IAP – opiekunowie: Tomasz Korczak, Artur Smagacz.
Miękkie roboty to nie tylko projekty wymagające zaawansowanych laboratoriów i sztabu naukowców. Nasz SoftGripper można zbudować z ogólnie dostępnych części elektronicznych, druku 3D oraz silikonu formierskiego. To tani i w pełni funkcjonalny chwytak delikatnych przedmiotów.
2. HOLIOMETR – wielofunkcyjny przyrząd do obiektywnej oceny jakości postawy ciała
Autorzy: Damian Bień 2TC, Przemysław Wrona 2TA – opiekunowie: Monika Sakłak, Tomasz Korczak
Naszym projektem udowadniamy, że narzędzia za kilkadziesiąt tysięcy można zastąpić jednym tańszym a tym samym pomóc lekarzom, fizjoterapeutom a przede wszystkim pacjentom. Łatwość wykonywania pomiarów oraz wszechstronność Holiometru to nasz główny cel!
3. Bioniczne oko – druga szansa ratunku dla wzroku
Autorzy: Patryk Bień 4TMP, Jakub Jakiński 4TMP – opiekun: Artur Sereda
Bioniczne oko to szansa na przywrócenie wzroku. Urządzenie to ma na celu przywrócenie wzroku osobom którye straciły oko lub oczy. Cały zamysł będzie oparty na naszym prototypie.
4. Wirtualne stanowisko szkoleniowe
Autorzy: Piotr Małek 4TMP, Wiktor Niziołek 4TMP – Piotr Kapustka
Innowacyjna jakość i sposób kształcenia w Twojej szkole, wykorzystywanie nowoczesnych technologii, takich jak wirtualna rzeczywistość. Już niedługo właśnie tak może wyglądać Twoja przyszłość. Zachęcamy do głosowania na nasz projekt. Dołóż swoją cegiełkę do rozwoju polskiej edukacj!
5. Rescue Capsule Slim
Autorzy: Dawid Świątek 2IB, Jakub Kuczek, 2TM Bartosz Smoleń 2IB – opiekun: Łukasz Mączko
RESCUE CAPSULE SLIM, czyli bezzałogowa, zdalnie sterowana karetka wodna przeznaczona do pomocy ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji na kąpielisku wodnym.
6. LPMS (Local Plastic Melter System)
Auror: Robert Rak 4TAG – opiekun: Magdalena Englart
Mój pomysł to wykonanie urządzenia, którego celem jest przetwarzanie plastiku z odpadów takich jak np. butelki na filament do drukarek 3d.
7. Czas nas definiuje, czy my definiujemy czas?
Autorzy: Christopher Sierpniak 3TMP, Jakub Skórka 3TMP, Mateusz Pawlik 3TMP – opiekunowie: Magdalena Englart, Renata Michalska
Brak Ci czasu, a może nie wiesz co z nim zrobić? Na pewno warto spojrzeć szerzej na tak nam bliskie, a jednak trudne do zdefiniowania pojęcie czasu. W naszym projekcie chcieliśmy pokazać jaki wpływ ma czas na nasz życie i cały świat. Wykonaliśmy mapę myśli, na której możesz dopisać swoją definicję czasu.
8. Anty-garb
Autor: Radosław Wolański 3IB – opiekun: Edyta Kowalska
Anty-garb to aplikacja, która monitoruje postawę siedzącą podczas pracy przy komputerze lub przy innych czynnościach wykonywanych w pozycji siedzącej. Używa kamery podłączonej do komputera lub w telefonie, aby sprawdzać, czy osoba siedzi prosto. Anty-garb to profilaktyczne rozwiązanie na problemy np. z Twoim kręgosłupem.
9. MIP – Modyfikator inteligentnego przejścia
Autor: Maksymilian Zima 4TAG – opiekun: Piotr Kapustka
Projekt składa się z dwóch urządzeń. MIP-modyfikator inteligentnego przejścia, układ elektroniczny montowany zaraz obok lub w miejscu strzałki warunkowej oraz SON-sterownik osoby niewidomej. SON ma za zadanie pomóc osobie niewidomej w bezpieczny sposób przejść przez „zebrę”.
10. Pulveres florum
Autorzy: Lena Krzciuk 1TP, Alicja Kułaga 1TP, Piotr Małek 1TP – opiekun: Anna Wojdan
Pulveres Florum – nawóz naturalny, w 100% ekologiczny i biodegradowalny dla roślin. Możliwy do wykonania w każdym domostwie w szybki i prosty sposób.
11. Eko – Rurki
Autorzy: Julia Biały 1TP, Jakub Chrzanowski 1TP, Urszula Zachara 1TP – opiekun: Anna Baran
Nasz projekt polega na wykorzystaniu skórek z bananów. Wszystkie składniki są biodegradowalne, więc gdy żywotność rurki zbliża się ku końcowi, można użyć ich jako nawozu do roślin.