23 kwietnia obchodzony jest corocznie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Po raz pierwszy dzień ten obchodzony był w 1995 roku. Data wybrana została nieprzypadkowo. W tym dniu zmarł Miguel de Cervantes, Wiliam Szekspir oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Pomysłodawcą święta został Vicente Clavel Andres z Katalonii. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzony jako dzień patrona, Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją, w ten dzień obdarowywano kobiety czerwonymi różami, które miały symbolizować krew smoka pokonanego przez Św. Jerzego. Kobiety zaczęły w zamian odwdzięczać się mężczyznom upominkami w postaci książek.

Z tym świętem związany jest także tytuł: „Światowa Stolica Książki”. Jest on przyznawany miastu, które przygotuje najlepszy program promujący książkę i czytelnictwo.  W 2001 roku tytuł ten, po raz pierwszy, otrzymał Madryt, natomiast w 2016 roku „Światową Stolicą Książki” został Wrocław.

23 kwietnia to także Dzień Praw Autorskich, czyli ogółu norm i praw przysługujących twórcy utworu od momentu, w którym zaczyna powstawać dzieło. „Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych” reguluje wszystkie kwestie z tym związane.

Kwiecień to bardzo ważny miesiąc jeżeli chodzi o promocję czytelnictwa. 2 kwietnia obchodzimy także Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Dzień wybrany został w związku z urodzinami najsłynniejszego baśniopisarza, Hansa Christiana Andersena. 

Źródło: [Wikipedia; Gandalf.com.pl Blog]

Udostępnij w mediach społecznościowych: