Światowy Dzień Serca obchodzony jest od 2000 roku w ostatnią niedzielę września. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Światowej Federacji Serca, ale bardzo szybko przyłączyły się do idei takie organizacje jak UNESCO, WHO czy UNICEF. W Polsce obchody Dnia Serca organizowane są od 2002 roku, a patronat obejmuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Dzień Serca ma za zadanie zdopingować ludzi na całym świecie do prowadzenia zdrowego trybu życia, a w szczególności do regularnej profilaktyki, podejmowania regularnej aktywności fizycznej, unikania używek, zdrowego odżywiania i kontrolowania masy swojego ciała. Podkreśla się szczególnie wagę rzucenia nałogu wśród osób, które wciąż palą papierosy czy inne wyroby tytoniowe.

Serce to jedyny mięsień w naszym ciele, który pracuje non stop – w ciągu życia uderza przeciętnie aż 2,5 miliarda razy. Dlatego, aby nie pracowało za krótko:

  • Kontroluj masę ciała i zadbaj o prawidłową dietę, bogatą w warzywa i owoce. Nie przesadzaj z fast foodami – zawierają mnóstwo soli, która przyczynia do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Pamiętaj: maksymalne dzienne spożycie soli to 5‒6 g (czyli płaska łyżeczka do herbaty)!
  • Od czasu do czasu zrób sobie przyjemność i zjedz gorzką czekoladę. Zawiera ona dobroczynne dla serca antyoksydanty, a zjedzenie jednej tabliczki tygodniowo zmniejsza ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.
  • Wypijaj 1,5‒2 l wody dziennie – jej niedobór powoduje zagęszczenie krwi i zwiększenie obciążenia serca.
  • Rzuć palenie.  Palenie aż trzykrotnie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, sprzyja też zaburzeniom rytmu pracy serca. Każdy palacz ma dwukrotnie wyższe ryzyko zawału serca, w porównaniu z osobami niepalącymi, bez względu na inne występujące czynniki.
  • Ogranicz spożycie alkoholu. 
  • Pamiętaj o profilaktyce. Kontroluj ciśnienie. Raz do roku, a najrzadziej raz na trzy lata, zrób badanie krwi oceniające profil lipidowy, poziom cukru oraz kwasu moczowego i homocysteiny. Badania te pomagają wcześnie zdiagnozować, m.in. cukrzycę, zbyt wysoki poziom cholesterolu w osoczu i zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi, które są czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.
  • Zadbaj także o zęby. Bakterie z zaatakowanych próchnicą zębów docierają z krwią do serca i mogą doprowadzić m.in. do zapalenia wsierdzia!
  • Bądź aktywny fizycznie. Przestrzegaj zasady „3x30x130” – czyli ćwicz co najmniej 3 razy w tygodniu przez 30 minut, tak by tętno wzrosło do 130 uderzeń na minutę. Najlepsze dla serca są miarowe ćwiczenia, np. pływanie, jazda na rowerze, rolkach, bieganie.
  • Pamiętaj o regularnym odpoczynku. Kładź się spać o stałej porze i śpij 7-8 godzin.
Udostępnij w mediach społecznościowych: