Kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania stypendium wynosi 528,00 zł netto na członka rodziny. Wnioski należy złożyć u pedagoga szkolnego do 15 września 2021r. We wniosku powinny być wpisane dochody z miesiąca sierpnia, jedynie w przypadku utraty dochodów z miesiąca września. Gdy uczeń nie jest pełnoletni, wniosek składa rodzic lub prawny opiekun. W wyjątkowych sytuacjach, na podstawie pełnomocnictwa, pełnoletni uczeń może upoważnić do złożenia dokumentów inną osobę.
Każdy uprawniony do otrzymania stypendium szkolnego na rok szkolny 2021/2022 powinien przedstawić dokumenty potwierdzające:
- zakup podręczników (z wyłączeniem podręczników, które były refundowane w ramach wyprawki szkolnej) , lektur szkolnych, encyklopedii, słowników, atlasów,
- zakup przyborów, zeszytów i pomocy szkolnych, np. tornister, plecak,
- zakup instrumentów muzycznych, mikroskopu, lunety,
- zakup odzieży sportowej z przeznaczeniem na zajęcia z wychowania fizycznego (spodenki
- 2 szt., dres – 2 szt. (tzn.: spodnie dresowe 2 szt. i bluza dresowa 2 szt. ), podkoszulek – 2 szt., tenisówki bądź buty sportowe – 2 szt. na semestr )
- strój związany z rozwojem zdolności ucznia (kimono dla ucznia trenującego karate), strój szkolny związany z regulaminem szkoły (mundurek szkolny, mundury w klasach wojskowych, policyjnych itp.)
- zakup sprzętu sportowego dla uczniów, którzy uczęszczają na dodatkowe zajęcia sportowe, (np. piłka ręczna , nożna, siatkowa),
- zakup komputera i części do komputera, drukarki, tuszu, tonera, pendriver, programu komputerowego o charakterze edukacyjnym, laptopa, tableta, kamerki do komputera, słuchawki.
- abonament za Internet za okres wrzesień 2021 czerwiec 2022 r.,
- udziału w zajęciach pozalekcyjnych w szczególności: językowych, wyrównawczych, komputerowych,
- udziału w zajęciach pozaszkolnych np. basen (zajęcia zorganizowane), taniec, rytmika, nauka gry na instrumencie muzycznym, itd. (zajęcia wykraczające poza plan lekcji),
- udziału w „Zielonej Szkole” – bez kosztów dojazdu i przyjazdu, obozy sportowe dla uczniów klas sportowych,
- udziału w wycieczce szkolnej,
- wyjścia do kina, teatru zorganizowane przez szkołę,
- zakupu biletów przewozowych związanych z dojazdem do szkoły dla uczniów szkół ponadpodstawowych
- zakwaterowania w bursie lub w internacie.
Nie można przedstawić dokumentów na:
- zakup odzieży codziennego użytku, (np. kurtka, spodnie, obuwie zimowe),
- zakup mebli (tzn. biurko, krzesło, lampka),
- naprawę komputera,
- zakup łyżew, sanek, sprzętu narciarski;
- zakup okularów,
- zakup lekarstw,
- zakup biletów do kina czy teatru kupowane indywidualnie,
- obozy, inne niż wyżej wymienione,
- kolonie,
- strój komunijny
- strój na studniówkę,
- opłaty za komitet rodziców czy ubezpieczenie.
Dokumentem potwierdzającym nabycie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym winna być faktura VAT lub rachunek od przedsiębiorców niebędących płatnikiem podatku od towaru i usług. Dokumenty mają być wystawione na wnioskodawcę lub ucznia na którego będzie przyznane stypendium faktury/rachunki nie mogą być wystawione na współmałżonków lub innych członków rodziny.
W sytuacji kupna usługi edukacyjnej od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, poniesione wydatki będą dokumentować np. umowa sprzedaży bądź umowa o dzieło lub umowa zlecenie i rachunki do tej umowy.
W szczególnych i wyjątkowych sytuacjach (zakup za drobną kwotę, zakup na targowisku, na kiermaszu podręczników) dopuszczalne jest udokumentowanie wydatków pisemnym oświadczeniem sprzedającego.
W przypadku wycieczki szkolnej, wyjścia klasy na basen lub do teatru itp. wystarczy oświadczenie wychowawcy klasy. Inne oświadczenia rodziców, czy paragony z kasy fiskalnej nie będą uwzględniane.