Projekt „Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie” był inicjatywą realizowaną w 2018 roku przez Fundację Energia dla Europy, dzięki strategicznej współpracy z Fundacją PZU.

Przedsięwzięcie było kierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz techników. W jego ramach została przygotowana Teka Edukacyjna, składająca się z pięciu scenariuszy lekcyjnych i pomocy naukowych. Dołożono wszelkich starań, aby omawiane zagadnienia miały charakter przekrojowy – umożliwiający zarówno zdobycie niezbędnej wiedzy historycznej, jak również informacji obejmujących współczesną aktywność Polaków na Wschodzie. W projekcie wzięło udział ponad 3 tysiące uczniów.

W dniach 25-27 maja 2018 r. odbył się wyjazd szkoleniowy do Lwowa, którego celem było przygotowanie nauczycieli uczestniczących w projekcie do efektywnego wykorzystania materiałów edukacyjnych oraz zapoznanie z działalnością polskich środowisk działających na terytorium Ukrainy.

W czasie wyjazdu nie zabrakło czasu na inspirujące rozmowy z dyplomatami, ekspertami oraz osobami polskiego pochodzenia, którym przyszło żyć i funkcjonować na Ukrainie. Byli wśród nich: Marian Orlikowski (kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie, konsul), Janusz Balicki (prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi), kapitan Piszcz (oficer Wojska Polskiego, uczestniczący w misji szkoleniowej NATO na Ukrainie), Łucja Kowalska (dyrektor Szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie), Weronika Pazdej (dziennikarka Radia Lwów), Władysław Kuczyński (Polak z Zimnej Wody, który walczył na wojnie w Donbasie).

Trzecia edycja projektu „Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie” cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony nauczycieli, jak i uczniów. Takie przedsięwzięcia udowadniają, że o historii, o trudnych i bolesnych relacjach między narodami można mówić w sposób interesujący nie tylko dla osób w dojrzałym wieku, ale przede wszystkim dla młodzieży. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby młode pokolenie Polaków wzrastało pamiętając o Rodakach, którzy przez wichry historii znaleźli się poza granicami ojczyzny – oni wciąż żyją na Ukrainie, Litwie, Białorusi i w wielu innych krajach. Wciąż potrzebują naszego zainteresowania, poczucia wspólnoty i więzi – tyle może ofiarować im każda i każdy z nas – mówi Jakub Kajmowicz, prezes Fundacji Energia dla Europy.


Udostępnij w mediach społecznościowych: