W 2017 roku Klub Mówców ZSME był reprezentowany na różnych turniejach w sumie przez trzy drużyny.

W pierwszym półroczu reprezentację starszą tworzyli: Jan Gargul, Jarosław Dzwierzyński, Marek Dulowski i Paweł Kołodziej. Reprezentacja ta odniosła znaczący sukces zdobywając IV miejsce podczas Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu (na ok. 80 szkół z całego kraju).

Druga z reprezentacji w składzie: Jakub Bielaszka, Aleksander Ciężkowski, Krzysztof Kudroń, Mateusz Korzeniowski i Patryk Połeć wygrała w kwietniu I Ogólnopolski Turniej Debat Oksfordzkich w Rzeszowie. Ta sama drużyna w czerwcu pokonała podczas pokazowej debaty w Łagiewnikach mistrza Krakowa – VIII Prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące.

Przeprowadzone w zakresie przygotowań oraz rekrutacji zmiany pozwoliły na wystawienie przez ZSME dwóch drużyn w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej. Tym samym w obecnym sezonie TLD Klub Mówców ZSME posiada dwie reprezentacje – starszą i młodszą.

Starsza reprezentacja w składzie: Kamil Chrapusta, Krzysztof Kudroń, Patryk Połeć, Andżelika Przeklasa, Korneliusz Rzepka i Błażej Węgrzyn, 24 listopada pokonała wysoko VII LO 545:414. Reprezentacja ta w zmodyfikowanym składzie: Kamil Chrapusta, Filip Pinas, Patryk Połeć, Błażej Węgrzyn i Jan Zgłobica zdobyła 4 grudnia III miejsce w ogólnopolskim turnieju „Debatuj o Dziedzictwie” w Krakowie.

Młodsza reprezentacja w składzie: Bartłomiej Gala, Michał Gęza, Filip Łępa i Natalia Mikos pokonała 30 października w pokazowej debacie z okazji Narodowego Święta Niepodległości II LO. W Tarnowskiej Lidze Debatanckiej debatując w składzie: Michał Gęza, Przemysław Gulik, Tomasz Jaworecki, Krystian Król, Natalia Mikos i Szymon Świerzyński w dniu 15 grudnia nieznacznie uległa wicemistrzowi Tarnowa – III LO 501:526.

Na marginesie warto zaznaczyć, że m.in. renoma Klubu Mówców ZSME sprawiła, że ZSME było gospodarzem Tarnowskiej Nocy Debat zorganizowanej na przełomie czerwca i lipca przez twórców Tarnowskiej Lidze Debatanckiej.

Szerokie kadry i wysokie wyniki naszych mówców napawają nas optymizmem przed kolejnymi zmaganiami w 2018 roku. Jednocześnie opiekunowie Klubu Mówców ZSME: mgr Anna Banach i mgr Mateusz Olejnik dziękują dyrekcji i nauczycielom ZSME oraz rodzicom uczniów za wszelką życzliwość i pomoc okazaną w trakcie przygotowań oraz realizacji debat oksfordzkich.