W dniu Szkolnego Festiwalu Nauki E(x)plory 2022 odbędą się warsztaty związane z cyberbezpieczeństwem oraz liczne, inspirujące i pobudzające ciekawość wykłady przeprowadzone przez przedstawicieli świata nauki i przemysłu.

Poniżej prezentujemy sylwetki naszych prelegentów.

Ks dr hab. Tadeusz Pabjan, prof. UPJPII

Wykładowca filozofii przyrody i filozofii nauki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, współpracownik ks. prof. Michała Hellera, członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie

dr hab. Krzysztof Kozak, Prof. IFJ PAN

Fizyk jądrowy, pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk wKrakowie; kierownik Laboratorium Ekspertyz Radiometrycznych IFJ PAN (PCA nr AB 877), współautor ponad 180 publikacji z zakresu: spektrometrii promieniowania gamma, skażeń radioaktywnych środowiska, promieniotwórczości sztucznej i naturalnej, m.in. pomiarów radonu.

Doświadczenie (m.in.)

  • Basic Security in the Field – Staff Safety, Health, and Welfare,Advanced Security in the Field, North Atlantic Treaty Organization (NATO), USA, (2008
  • Polish University Professors Nuclear Introductory Session – Nuclear Education, Francja, (2009)
  • Radioactivity, Radionuclides and Radiation” – A Multi-Media Training Course with Nuclides.net,
    Institute for Transuranium Elements, Karlsruhe, Niemcy (2004)
  • Off-Site Emergency Response to Nuclear Accidents; SCK CEN, Belgia, (1993)
  • International Measurement Campaign “In-Situ Intercomparison Scenario”, ISIS, International Atomic Energy Agency (IAEA) i Austrian NBC Defence School, Wiener Neustadt, Austria, (2007) International Training Course – Nuclear Spectroscopy, Argonne National Laboratory, Chicago, Illinois, USA, (1992)
  • Pobyty naukowe I pomiary radioaktywności środowiska m.in. w: Polska, Hiszpania, Serbia, Indie, Chiny, Słowenia, Słowacja, Węgry, Francja. USA, Japonia, Szwecja.

Członkowstwo:

  • Executive Committee of the European Radon Association
  • Rady Centrum Radonowego – Pozarządowej Międzynarodowej Sieci Naukowej
  • Towarzystwa Fizycznego; Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych
  • Zespół Ekspertów ds. Sytuacji Awaryjnych przy Prezydencie Miasta Krakowa
  • Zespół do opracowania programu wieloletniego “Atomistyka w służbie wiedzy i społeczeństwa”
  • Zespół do spraw krajowego planu działania w przypadku narażenia na radon
    (Zarz. Min.Zdrowia z 14.12.2019),
  • ekspert zespołu ds. wdrożenia do prawa polskiego Dyrektywy Rady UE 2013/59/EURATOM w zakresie przepisów dotyczących radonu
  • ekspert UNSCEAR IAEA (osoba kontaktowa ze strony Polski w sprawie oceny narażenia ludności na promieniowanie ze źródeł naturalnych i wytworzonych przez człowieka)
  • Editorial Board Journal of the European Radon Association (JERA)
  • Komisji Konkursowej (2015, 2016), Konkursu na publikacje naukowe na temat energetyki jądrowej – element programu „Atom dla Nauki”; Polskie Towarzystwo Nukleoniczne,  PGE EJ 1 sp. z o.o.; „Świadomie o Atomie”

Nagrody:

  • wyróżnienie przez Polską Akademię Umiejętności w kategorii najlepszych podręczników ponadgimnazjalnych; Świat fizyki., Wyd. ZamKor, Kraków (2012)
  • Srebrny Krzyż Zasługi za osiągnięcia naukowe przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (2007)
  • Nagroda Miasta Krakowa w dziedzinie nauki i techniki za: „Zorganizowanie i prowadzenie ciągłego monitoringu radiologicznego powietrza nad Krakowem oraz badania skażeń radioaktywnych środowiska, (nagroda zespołowa M.Jasińska, K.Kozak, J.W.Mietelski), (1998)

Bartosz Stebnicki – Dyrektor Sektora Publicznego / Director of Public Sector

Dołączył do zespołu polskiego oddziału Microsoft i Zarządu firmy, z dniem 1 lipca 2017 objął funkcję Dyrektora Sektora Publicznego.

Bartosz Stebnicki związał swoją karierę zawodową z branżą IT, pełniąc funkcje kierownicze w największych firmach tego sektora. Przez ponad 10 lat był Country Managerem oraz Dyrektorem Sprzedaży w EMC (lata 2000 – 2010). Wcześniej sprawował funkcje kierownicze w Compaq oraz HP. W ciągu 5 ostatnich lat rozwijał własną działalność, zarządzając firmami z różnych obszarów rynku. Bartosz Stebnicki jest absolwentem programu Executive MBA SGH w Warszawie i University of Minnesota, a także szwajcarskiej uczelni ekonomicznej IMD.

Piotr Zakrzewski – Zastępca Prezesa Urzędu Patentowego RP.

Na stanowisko Zastępcy Prezesa powołany 27 stycznia 2020 roku. Doktor nauk społecznych, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja administracja publiczna). W latach 2016-2020 zastępca dyrektora Departamentu Promocji i Wspierania Innowacyjności w Urzędzie Patentowym RP, gdzie odpowiadał za realizację przedsięwzięć i projektów systemowych oraz opracowywanie materiałów mających na celu upowszechnianie wiedzy o własności intelektualnej.
Autor kilkunastu publikacji z zakresu systemów politycznych (dotyczących m. in. funkcjonowania rządów mniejszościowych w III Rzeczypospolitej, instytucji weta ustawodawczego, dylematów wokół większości parlamentarnej, a także współautor tłumaczenia Konstytucji Kenii), jak również ochrony własności intelektualnej (zarządzanie IP, prawo autorskie w szkolnictwie wyższym, zagadnienia komercjalizacji i transferu technologii). Prowadził liczne szkolenia oraz zajęcia na studiach podyplomowych adresowane do różnych środowisk, w tym pracowników naukowych i przedsiębiorców, na temat ochrony i zarządzania dobrami niematerialnymi w organizacji. Od 2013 roku wykładowca w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Słuchacz kursu “Studium Wiedzy Biblijnej i Teologicznej” na Wydziale Teologicznym UKSW. Interesuje się duchowością i życiem św. Ignacego Loyoli.

mgr inż. Mateusz Wygrzywalski

Absolwent AGH w Krakowie (2021) Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Obecnie doktorant w Katedrze Metrologii i Elektroniki na Wydziale EAIiIB.

Od 4 lat pracownik Nokia Solutions and Networks w dziale L1 5G.

Przemysław Trzop – Specjalista ds. systemów sterowania i oprogramowania przemysłowego.

Jakub Zbarachewicz – Inż. energetyk.

Absolwent Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie 2022 – Wydział Inżynierii Środowiska, Zakład Energetyki, Kierunek Energetyka. Obecnie pracownik PKP Polskie Linie Kolejowe – specjalista automatyk sterowania ruchem kolejowym.

Andrzej Wojtanowski – mgr inż. elektryk.

Absolwent AGH w Krakowie (rok ukończenia 1985), Wydział EAiE, specjalność Budowa Maszyn Elektrycznych.

Kierownik Wydziału Dyspozycji Mocy TAURON DYSTRYBUCJA; starszy specjalista z zakresu sieci średnich i niskich napięć. Członek Zarządu SEP Oddział Tarnów, egzaminator Komisji Kwalifikacyjnych SEP.

Konrad Stelmach

Absolwent ZSME, obecnie student II stopnia na Uniwersytecie Ekonomiczny w Krakowie z zakresu Analityki Finansowej. W pracy licencjackiej porównywał skuteczność przewidywania zmienności na rynkach finansowych za pomocą metod głębokiego uczenia, analizy szeregów czasowych i finansowych indeksów. Obecnie pracuje nad pracą magisterską z zakresu statystyki i przygotowaniem do studiów III stopnia z metod statystycznych. Na ten moment zawodowo zajmuje się walidacją modeli finansowych. 

Dr inż. Krzysztof Pańcikiewicz

Pracownik Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, doktor nauk technicznych, metaloznawca, dyplomowany międzynarodowy inżynier spawalnik i międzynarodowy inspektor spawalniczy, rzeczoznawca i konsultant w zakresie inżynierii metali i spawalnictwa. Popularyzator nauki, organizator Małopolskiej Nocy Naukowców. Jest autorem lub współautorem ponad 80 artykułów naukowych i naukowo-technicznych i 4 patentów, uczestniczył w ponad 70 projektach naukowo-badawczych i badawczo-rozwojowych prowadząc badania naukowe i przygotowując opinie dla otoczenia gospodarczego i sądów, wielokrotnie nagradzany przez Rektora AGH za swoją działalność dydaktyczną, naukową i organizacyjną. Entuzjasta nowych technologii, mocno rozwijający kształtowanie przyrostowe (druk 3D) z wykorzystaniem metod spawalniczych.

Dr inż. Rafał Dziurka

Absolwent Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii AGH. W 2017 roku uzyskał tytuł doktora w dyscyplinie Inżynieria Materiałowa badając wpływ obróbki cieplnej na własności stali. Od czasu swojego zatrudnienia 2011 na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH brał czynny udział we współpracy z przemysłem wykonując w ramach tej współpracy przeszło 50 zleceń naukowo-badawczych, które później były wdrażane w małych firmach jak i w dużych koncernach międzynarodowych. Autor i współautor wielu publikacji w czasopismach naukowych oraz kilku zgłoszeń patentowych. Entuzjasta broni białej poszukujący połączenia tradycji z najnowszymi rozwiązaniami nauki i techniki. Aktualnie zajmuje się badaniem wpływu nietypowych obróbek cielnych na własności stali i stopów.

Dr hab. inż. Monika Pernach, prof. AGH

Absolwentka i pracownik Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Obecnie zatrudniona w Katedrze Informatyki Stosowanej i Modelowania. Specjalizuje się w opisie numerycznym procesów fizycznych oraz projektowaniu UX/UI.  Autorka wielu publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych.  Uczestniczy w projektach naukowych i badawczo-rozwojowych realizowanych we współpracy z przemysłem.

Dr Kinga Zawadzka

Absolwentka Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, AGH w Krakowie.  Obecnie zatrudniona jako adiunkt na w Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, AGH. Zainteresowania naukowe wiąże z alternatywnymi sposobami pozyskiwania energii elektrycznej, a w szczególności materiałami termoelektrycznymi. W swojej pracy zajmuje się metodami syntezy oraz zagadnieniami ich odporności chemicznej i termicznej. Dzięki współpracy z Międzynarodowym Centrum Mikroskopii Elektronowej dla Inżynierii Materiałowej, WIMIP AGH, cele naukowe realizuje przez zastosowanie zaawansowanych metod mikroskopii elektronowej. Jest autorem publikacji naukowych, patentu oraz uczestnikiem wielu staży i szkół międzynarodowych.  W swojej pracy stara się łączyć pasję naukową z rolą edukatora i zarażać tą pasją młodych ludzi.

Dr Adam Czyżewski – absolwent Wydziału Fizyki UW.

Obecnie zatrudniony w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Tele- i Radiotechnicznym na stanowisku Głównego Specjalisty w Grupie Badawczej Fotonika Stosowana. Specjalizuję się w implementacji systemów optycznych i optoelektronicznych w badaniach laboratoryjnych oraz pracach przemysłowych. Jestem współwykonawcą wielu projektów komercyjnych oraz projektów B+R finansowanych ze źródeł krajowych i funduszy UE. Przez okres 10 lat pracowałem w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie jako edukator/animator. Posiadam własną firmę prowadzącą zajęcia edukacyjne dla dzieci i osób dorosłych. Czas wolny poświęcam na aktywny wypoczynek, majsterkowanie i rękodzieło.

Dr inż. Agnieszka Lisowska – Lis

Wykładowca w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie w Katedrze Elektrotechniki. Zajmuje się ekologią, biocybernetyką oraz elektroenergetyką. Od ponad 20 lat koordynator projektów międzynarodowych dotyczących mobilności studentów i wykładowców, szkoleń i praktyk. 

Marcin Lewandowski

Marcin Lewandowski – trener umiejętności społecznych, animator społeczności lokalnych. Z wykształcenia politolog. Od lat działa na styku trzech sektorów: organizacji pozarządowych, administracji i biznesu, budując koalicje na rzecz rozwoju regionalnego. Specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń z zakresu wystąpień publicznych, komunikacji, argumentacji, partycypacji obywatelskiej, budowania partnerstw, liderstwa, budowania zespołów, pracy nauczyciela z wykorzystaniem debaty oksfordzkiej.

Prezes Fundacji Alegoria prowadzącej Centrum Dialogu, Formacji i Misji. W ramach działań fundacyjnych współtworzy „Verbi Valor – wartość słowa” program szkoleń i warsztatów dla dyrektorów, nauczycieli, pedagogów, rodziców i opiekunów z zakresu umiejętności komunikacyjnych i rodzicielskich.  Prowadzi „Tata & Syn w relacjach” – warsztaty dla ojców i synów.

Współtwórca Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich projektu o charakterze ogólnopolskim, który ma na celu rozwijanie kompetencji komunikacyjne studentów. W ramach tego projektu współtworzył i wdrażał program szkoleń na uczelniach wyższych biorących w nim udział.

Współtwórca regionalnego turnieju debat – Tarnowskiej Ligi Debatanckiej – skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych. Od lat wdraża program szkoleń dla nauczycieli i uczniów biorących udział w tym przedsięwzięciu. Wieloletni sędzia debat na poziomie zarówno szkolnym jak i akademickim.

Jako trener współpracował z takimi instytucjami, jak: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacja Szkoła Liderów [Szkoła Liderów Politycznych, Program Liderzy PAFW], Akademia Retoryki Igora Zalewskiego, Akademia Górniczo-Hutnicza, Instytut Pamięci Narodowej, Polsko Amerykańska Akademia Liderów, Fundacja Zdrowie i Natura, Fundacja Hetmana Jana Tarnowskiego czy Inicjatywa Tato.net.

W 2019 roku uhonorowany Nagrodą Miasta Tarnowa w dziedzinie upowszechniania kultury.

Przemysław Chruściński

Wykształcenie: mgr inż. elektronik, absolwent Politechniki Śląskiej, wydział Aparatury Biomedycznej oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Maastricht

Zawodowo związany od 30 lat z firmą Philips. Specjalista w zakresie aparatury rezonansu magnetycznego dla regionu Centralnej i Wschodniej Europy. Ściśle współpracuje z zespołem fabrycznym Philips oraz przedstawicielstwami Philips w krajach CEE.

Udostępnij w mediach społecznościowych: