27  października 2022 r. odbył się szkolny rajd niepodległościowy na Cmentarz Legionistów Polskich w Łowczówku. Wzięły w nim udział klasy 4IAP i 4IBP wraz z opiekunami: p. Kingą Pułkownik,  p. Katarzyną Zychowicz, p. Jolantą Witaszek i p. Maciejem Pułkownikiem.

Pierwszym etapem naszego rajdu było pokonanie  2,5 km trasy która doprowadziła nas do celu naszej podróży. Następnie odbył się uroczysty apel, podczas którego zapaliliśmy znicze i uczciliśmy minutą ciszy poległych żołnierzy. Po apelu wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji na temat bitwy pod Łowczówkiem.

Po zakończeniu pierwszej części naszego programu odbyło się ognisko integracyjne, które pozwoliło nam nabrać sił przed drogą powrotną. Tym razem podążyliśmy ścieżką przyrodniczą w stronę Pleśnej, skąd wróciliśmy do Tarnowa.

Słoneczna jesienna aura i miła atmosfera, stworzona przez uczestników rajdu, sprzyjały naszej wędrówce.

Nasz rajd odbył się w ramach ogólnopolskiej akcji #Szkoła Pamięta 2022.

Jest to akcja organizowana po raz czwarty przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Udostępnij w mediach społecznościowych: