Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba …”
C. K. Norwid

“Polskie smaki” – pod takim hasłem dnia 1 października 2018 roku w ZSME zorganizowano akcję promującą polską kuchnię oraz przybliżającą jej historię. Niezastąpiona oraz jedyna w swoim rodzaju nasza rodzima tradycja kulinarna musiała się długo kształtować na przestrzeni wieków. W ramach tejże akcji przedstawiono, jak zmieniały się gusty kulinarne Polaków, jakie znaczenie miały zmieniające się granice naszego kraju i wpływy państw ościennych, od których zaczerpnęliśmy co nieco i dorzuciliśmy do własnych garnków.

Potrawy, które należą do kanonu naszej polskiej kuchni to różnorodne zupy, takie jak żur, barszczyk czerwony, zupa grzybowa lub też flaczki, mięsiwa, w szczególności dziczyzna oraz dania z drobiu hodowlanego. Nie należy zapomnieć też o wspaniałych i smakowitych gołąbkach, bigosie oraz pierogach, na które jest tyle przepisów co regionów! Święta Bożego Narodzenia nie byłyby takie same, gdyby nie podać do stołu 12 tradycyjnych polskich potraw, nie wspominając o Świętach Wielkanocnych bez zwyczajowej święconki na śniadanie Wielkanocne.

Uczniowie i nauczyciele ZSME przygotowali na tę okoliczność wiele przysmaków. Jednym z nich był żur, który ugotowali uczniowie pod bacznym okiem pani Iwony Przebiędy. Do żuru podawany był swojski chleb podarowany przez panią Dyrektor Martę Piszczek, która staropolskim zwyczajem przed pokrojeniem oznaczyła go symbolem krzyża. Spróbować można było także innej staropolskiej potrawy czyli bigosu. Przygotowali go Jakub Piasecki z 2MA oraz Szymon Ziaja z 4IA. Dużym uznaniem wśród kupujących cieszyły się pierogi podarowane przez Konrada Kurtykę z klasy 4IA.

Organizatorzy akcji „Polskie Smaki” bardzo dziękują osobom, które przygotowały potrawy i przetwory na to przedsięwzięcie. Są to:

 1. Pani Dyrektor Marta Piszczek
 2. Pani Anna Baran
 3. Pani Agnieszka Gawron
 4. Pani Dominika Kłusek
 5. Pani Edyta Pajor
 6. Pani Iwona Przebięda
 7. Pani Anna Wojdan
 8. Pani Dominika Szafrańska – Lichwała
 9. Pan Wiesław Cholewa
 10. Karol Kawa 4IA
 11. Piotr Kuczek 1TC
 12. Szymon Ptaśnik 1IB
 13. Dawid Serafin 3TC
 14. Konrad Duliński 4IB
 15. Szymon Siudut 4IA
 16. Konrad Kurtyka 4IA
 17. Wiktor Markowicz 3IB
 18. Szymon Ziaja 4IA
 19. Jakub Piasecki 2MA

Akcję koordynowały panie: Renata Chlupka – Kosiba, Aneta Gądek, Kinga Pułkownik